საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ოფიციალური ვებ-გვერდის მონიტორინგი
2012 წლის 12 აპრილს პროექტის - "საქართველოს საჯარო დაწესებულებების საინფორმაციო (ინტერნეტ) რესურსების მონიტორინგი" ფარგლებში IDFI-ს ექსპერტთა ჯგუფმა განახორციელა საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ოფიციალური ვებ-გვერდის (www.president.gov.ge) საინფორმაციო გამჭვირვალობისა და ელექტრონული მმართველობის შეფასებითი მონიტორინგი.
ზოგადად შეიძლება ითქვას, რომ მიუხედავად იმ გარემოებისა, რომ საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ოფიციალური ვებ-გვერდი საზოგადოების ინფორმირებულობისაკენ ორიენტირებული ვებ-გვერდის შთაბეჭდილებას ტოვებს, ელ.გამჭვირვალობის მაღალი დონის მისაღწევად ვებ-გვერდი, უპირველეს ყოვლისა, საჭიროებს ისეთი მნიშვნელოვანი მონაცემთა ბაზების დამატებას, როგორებიცაა - ტენდერებისა და განხორციელებულ სახელმწიფო შესყიდვების არქივი, საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში ვაკანსიათა არქივი, საჯარო ინფორმაციის ღიაობასთან დაკავშირებული ინფორმაცია და საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის საქმიანობის ამსახველი ანგარიშები/მოხსენებები. ამავე დროს, უმნიშვნელოვანესად მიგვაჩნია ბრეზიდენტის სამართლებრივი აქტების (განკარგულებები, ბრძანებულებები და სხვა) პროაქტიულად გამოქვეყნება ელ.რესურსზე. ასეთი მნიშვნელოვანი დოკუმენტების შერჩევითობის პრინციპით გამოქვეყნება მნიშვნელოვნად ადაბლებს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხს და უარყოფით მაგალითს აძლევს სხვა საჯარო დაწესებულებებს ღიაობის პოლიტიკის დანერგვაში. ვფიქრობთ, რომ ქვეყნის პრეზიდენტის ოფიციალური ელ. რესურსი უნდა იყოს მაგალითის მიმცემი ყველა ადმინისტრაციული ორგანოსთვის გამჭვირვალობის, ღიაობისა და ანგარიშვალდებულების კუთხით. სამწუხაროდ, ამ ეტაპზე საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ოფიციალური ვებ-გვერდი - www.president.gov.ge მხოლოდ საპრეზენტაციო და ზოგადი საინფორმაციო რესურსის შთაბეჭდილებას ტოვებს.
IDFI-ს შეფასებითი პარამეტრების მიხედვით საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ოფიციალური ვებ-გვერდის

Monitoring of official web-site of the Administration of the President of Georgia
On April 12, 2012 IDFI expert team has conducted information transparency and e-Governance (e-Accessibility and technical operability) monitoring of official web-site of the Administration of the President of Georgia (www.president.gov.ge) within the framework of the project “Monitoring of Information (Internet) Resources of Public Authorities of Georgia“.
Despite the fact that the official web-site of the Administration of the President of Georgia leaves the impression of the web-site oriented to the provision of information to the society, the lack of such important databases as the archive of the state procurements performed, the archives of available vacancies in the Administration, the information related to the Freedom of Information and annual/quarterly reports of the activities performed by the Administration is obvious on the web-site.
At the same time, the proactive disclosure of orders, decrees and other acts of the President on the web-site is deemed of high importance by IDFI. The selective disclosure of such important documents decreases the rate of public information availability significantly and gives the negative example to other public authorities in the establishment of openness policy.
In our opinion, the official web-site of the President must serve as a best example for any administrative body in aspect of transparency, openness and accountability. Unfortunately, at this stage, the official web-site of the Administration of the President of Georgia - www.president.gov.ge leaves only the impression of resource designed for presenting the general information to the society.
According to assessment parameters of IDFI the webpage of the Administration of the President of Georgia amounted :