IDFI-სა და საქართველოს საზოგადოება „მემორიალს“ შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორამდუმი გაფორმდა
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტსა“ და „საქართველოს საბჭოური პერიოდის რეპრესიების მსხვერპლთა უკვდავყოფისა და თანადგომის საზოგადოება ”მემორიალს“ შორის ხელი მოეწერა ურთიერთთანამშრომლობის მემორამდუმს.
ინსტიტუტი მუშაობს საბჭოური პერიოდის რეპრესიების მსხვერპლთა შესახებ საზოგადოება „მემორიალის“ მფლობელობაში არსებული საარქივო მასალების დიგიტალიზაციაზე.
მემორანდუმის ფარგლებში დაგეგმილია სხვადასხვა ერთობლივი სამეცნიერო, კვლევითი, კულტურული და საგანმანათლებლო პროექტების განხორციელება, კონფერენციების, შეხვედრებისა და სხვა ღონისძიებების ჩატარება.
თანამშრომლობას დიდი მნიშვნელობა აქვს საქართველოს ტოტალიტალისტური წარსულის შესწავლისა და საბჭოთა პერიოდის სახელმწიფო რეპრესიების მსხვერპლთა უკვდავყოფისა და თანადგომისათვის.
ამ ეტაპზე საზოგადოება „მემორიალი“ აქტიურად არის ჩართული ინსტიტუტის პროექტში „სტალინის სიები საქართველოზე“. პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია 1937-1938 წლებში იმ რეპრესირებულ პირთა შესახებ ინფორმაციების მოძიება, რომლებიც გასამართლდნენ სტალინის და პოლიტბიუროს სხვა წევრების დასტურის საფუძვლად.

A Memorandum of Understanding was signed between the “Institute for Development of Freedom of Information” and “The Society for Immortalizing and Supporting Victims of the Soviet Times Repressions “Memorial” of Georgia.
The Institute works on digitalizing the archive materials about victims of the Soviet period repressions which was collected and are held by the society “Memorial”.
Within the framework of the Memorandum it is planned to carry out different joint scientific, research, cultural and educational projects and conduct conferences, meetings and other events.
The cooperation is of profound significance for studying the totalitarian past of Georgia and immortalizing and supporting victims of the Soviet times state repressions.
Currently the society “Memorial” is actively involved in the project of the Institute “Stalin’s Lists on Georgia”. Within the framework of the project it is planned to collect information about those victims of political repressions which were judged by the direct signatures of Stalin and with the consent of other members of Politburo in 1937-1938.