საქართველოს პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას წერილი ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივანს ჯეიმს ბეიკერს
02:55 PM - 20 March 2017
IDFI-ის საქმიანობის ერთ-ერთი ძირითადი მიმართულება არქივების ღიაობისა და საქართველოს უახლესი ისტორიის შესწავლაა. ორგანიზაციის საქმიანობის ამ მიმართულების ფარგლებში IDFI-ი თანამშრომლობს მსოფლიოს წამყვან კვლევით ინსტიტუტებსა და სამეცნიერო ორგანიზაციებთან. 2010 წელს IDFI-ის პარტნიორმა ორგანიზაციამ, ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტთან არსებულმა ეროვნული უსაფრთხოების არქივმა (National Security Archive), IDFI-ის თხოვნით გამოითხოვა და გადმოგვცა შეერთებული შტატების საარქივო ფონდებში დაცული დოკუმენტები რომლებიც ეხებოდა საქართველოს დამოუკიდებლობის მოპოვებასა და შემდგომ განვითარებულ მოვლენებს. დოკუმენტების ნაწილი ჩვენს მიერ გამოქვეყნებული იქნა სტატიაში "IDFI- გრიფითსაიდუმლო 9 აპრილისშესახებ", ასევე სტატიაში: „გრიფით საიდუმლო დოკუმენტი საქართველოს დამოუკიდებლობის შესახებ“
IDFI განაგრძობს ამერიკის შეერთებული შტატების (აშშ) საარქივო ფონდებში დაცულიდა განსაიდუმლოებული დოკუმენტების გამოქვეყნებას და ამჯერად პირველად აქვეყნებს ზვიად გამსახურდიას, 1991 წლის 12 დეკემბრით დათარიღებულ წერილს, რომელიც გაეგზავნა ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივანს ჯეიმს ბეიკერს. ოფიციალური წერილი პასუხია იმ კრიტიკაზე და ბრალდებებზე რომლსაც თეთრი სახლის ადმინისტრაცია გამოთქვამდა პრეზიდენტ გამსახურდიას მიმართ. ასევე სავარაუდოდ, პრეზიდენტ გამსახურდიას მიმართვა არის პასუხი შეერთებული შტატების იმ საპროტესტო ნოტაზე (დემარშზე), რომელიც 1991 წლის 23 ნოემბერს ჩაბარდა საქართველოს მუდმივ წარმომადგენელს მოსკოვში და სადაც საუბარი იყო საქართველოში არსებულ დაძაბულ პოლიტიკურ ვითარებაზე (ოპოზიციის ლიდერების დაპატიმრება და საბრძოლო მოქმედებები სამხრეთ ოსეთში).
12 დეკემბერი 1991
თქვენო აღმატებულებავ,
უკვე მეორედ აშშ-ს საელჩო მოსკოვში, პასუხობს საქართველოს რესპუბლიკის პრეზიდენტის ბატონ ზ. გამსახურდიას  მიმართვას თქვენდამი. ჩვენ ამას ვხსნით, თქვენი, მსოფლიოს სხვადასხვა რეგიონში მშვიდობის გზების ძიებაში სრული ჩართულობით, განსაკუთრებით ახლო აღმოსავლეთში. თუმცა ჩვენ მტკიცედ გვჯერა, რომ შეუქცევადი ისტორიული პროცესების შედეგად, თქვენი და საერთაშორისო ყურადღება გადმოინაცვლებს კავკასიის რეგიონისკენ, რომელიც გეოგრაფიულად ესაზღვრება ახლო აღმოსავლეთს, და სადაც ხანგრძლივი იმპერიული პოლიტიკის შედეგად, ჩვენ მივიღეთ არანაკლებ დაძაბული და ფეთქებადსაშიში ვითარება. კავკასიის რეგიონის ქვეყნებმა უკვე გამოაცხადეს მათი სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენა, და პარადოქსულია რომ იმპერიული ცენტრი ცდილობს ითამაშოს მათ შორის ნეიტრალური არბიტრის როლი. ეს არის ის ცენტრი, რომლის დეზინტეგრაციას, შეერთებული შტატების მთავრობა ასე ძლიერ ეწინააღმდეგება. ჩვენ მტკიცედ გვწამს, რომ არც ერთ ხელისუფლებას ან პოლიტიკურ ლიდერს, არ შეუძლია ამ ისტორიული პროცესის უკან შემოტრიალება.
თქვენს წერილში აღნიშნულია, რომ შეერთებული შტატების მთავრობა კმაყოფილია იმ ფაქტით, რომ საქართველოში პოლიტიკური ვითარება დამშვიდდა, და ძალის გამოყენების საფრთხემ დიდად იკლო. ნება მომეცით დაგარწმუნოთ, რომ ეს დიდწილად საქართველოს მთავრობისა და პრეზიდენტის, ბატონ ზ. გამსახურდიას, უნარის დამსახურებაა, ჩაეტარებინა მოლაპარაკებები, დიალოგისა და კომპრომისის საფუძველზე, შეიარაღებულ ოპოზიციასთან, რომელიც ლეგიტიმური და დემოკრატიულად არჩეული ხელისუფლების წინააღმდეგ გამოვიდა, მიუხედავად იმისა, რომ ნებისმიერი დემოკრატიული ქვეყანა ასეთ ელემენტებს შეიარაღებული ძალებით დაუპირისპირდებოდა.
ჩვენ გვსურს გაცნობოთ, რომ საქართველოს ხელისუფლება ე.წ. სამხრეთ ოსეთის რეგიონში პრობლემების მოსაგვარებლად, რომლებიც საქართველოს წინააღმდეგ წაყენებულ ბრალდებებში როგორც წესი მოიხსენება,  მსგავს მშვიდობიან მიდგომას იყენებს. ეს კონფლიქტი, თავად ოსებისვე განცხადებით, არის პოლიტიკური და არა ეთნიკური. ნიშანდობლივია, რომ ოსები არ აპროტესტებენ ქართველების მხრიდან დისკრიმინაციას, არამედ სურთ რომ ძირძველი ქართული ტერიტორია გააერთიანონ ახალ საბჭოთა კავშირთან ან რუსეთის ფედერაციასთან და ამ მიზნისთვის საკუთარ და საბჭოთა შეიარაღებულ ძალებს იყენებენ. ეს ეწინააღმდეგება თქვენს წერილში გამოთქმულ, არსებული საზღვრების ძალისმიერი გზებით შეცვლის მიუღებლობის პრინციპს.
წერილში ნახსენებია ქართველების მიერ მოკლული ოსები, თუმცა წერილი არაფერს ამბობს იმ ქართველებზე, რომლებიც მოკლული, ბარბაროსულად ნაწამები და დასახიჩრებულნი იყვნენ ოსების მიერ; არაფერია ნათქვამი 20 ათას ადამიანზე, რომლებიც ოსი ექსტრემისტების დამსახურებით საკუთარ ქვეყანაში დევნილებად იქცნენ; არაფერია ნათქვამი საბჭოთა არმიის მიერ დაბომბილ ქართულ სოფლებზე: ნიქოზზე, ერედვზე და ა.შ. და იმ ავღანურ ტაქტიკაზე, რომელსაც საბჭოთა შინაგანი ჯარი იყენებს მშვიდობიანი ქართული მოსახლეობის წინაამდეგ. ასეთ ვითარებაში, ე.წ. სამხრეთ ოსეთის (სინამდვილეში სამაჩაბლო) ქართული მოსახლეობა იძულებულია დაიცვას თავისი მიწა და ინტერესები. თუმცა, ჩვენ კიდევ ერთხელ ვიმეორებთ, რომ კრიზისის მშვიდობიან გადაწყვეტას ვემხრობით.
რაც შეეხება თქვენს წუხილს ოპოზიციის დაკავებულ ლიდერებზე, გვსურს აღვნიშნოთ, რომ როგორც სხვა დემოკრატიულ სახელმწიფოებში, საქართველოში ჩვენ გვყავს ლეგალური საპარლამენტო ოპოზიცია. მას აქვს ყველანაირი შესაძლებლობა გამოხატოს საკუთარი აზრი, რომელიც სახელისუფლებოსგან განსხვავდება, არა მარტო პარლამენტში, არამედ მასობრივ საინფორმაციო საშუალებებში. მეორეს მხრივ, თქვენს წერილში დასახელებული პიროვნებები წარმოადგენენ შეიარაღებულ კრიმინალურ დაჯგუფებებს, რომლებიც არ სცნობენ რესპუბლიკის კონსტიტუციასა და ხელისუფლებას, და უარს აცხადებენ პოლიტიკურ პარტიათა კანონის შესაბამისად, პოლიტიკურ პარტიად დარეგისტრირდნენ. სადავო არ უნდა იყოს, რომ ჩვენი პოზიცია ანალოგიურია ნებისმიერი დემოკრატიული ქვეყნის მთავრობის პოზიციისა. ბატონები გ. ჭანტურია და გ. ხაინდრავა დაპატიმრებულნი იქნენ არა მათი პოლიტიკური შეხედულებების გამო, არამედ მასობრივი არეულობისა და  შეიარაღებული ექსცესების ორგანიზებისთვის, რომელიც ყველგან კრიმინალურ ქმედებად განიხილება (ამ პიროვნებების მიერ სახელმწიფო უწყებებზე ორგანიზებულ თავდასხმებს,  რამდენიმე ადამიანი ემსხვერპლა).
გვსურს გაცნობოთ რომ მოვლენები საბჭოთა კავშირში მეტნაკლებად მსგავსი სცენარით მიმდინარეობს. რეალობაში ეს ნიშნავს  იმპერიის მიერ რესპუბლიკებში ჩადებული ნელი მოქმედების პოლიტიკური და ეთნიკური ნაღმების გააქტიურებას. სამწუხაროდ, ჩვენ კვლავ გვიწევს იმის აღნიშვნა, რომ საქართველო იყო პირველი საბჭოთა რესპუბლიკა რომელმაც ჩაატარა დემოკრატიული და მრავალპარტიული არჩევნები და ჩამოაყალიბა დემოკრატიული სახელმწიფო უწყებები. ზემოთ თქმულიდან ცალსახაა, რომ თქვენი მოთხოვნების კავშირი, საქართველოში არსებულ ობიექტურ რეალობასთან, არაადეკვატურია.
სამწუხაროა, რომ თქვენი მცდელობები საქართველოზე ეკონომიკური გავლენა მოახდინოთ, იდენტურია ცენტრისა და ე.წ. დემოკრატიული რუსეთის, რომელსაც არ შეუძლია თქვას უარი იმპერიულ ამბიციებზე.
ბოლოს, ჩვენ გვჯერა რომ უმოკლესი გზა ზემოთ ხსენებული პრობლემების მოსაგვარებლად, არის საქართველოს საერთაშორისო სამართლის სუბიექტად ცნობა, რომელიც გარდაუვალს გახდის ჰელსინკის საბოლოო აქტის, ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციისა და პარიზის ქარტიის პრინციპების საქართველოში რეალიზაციას. იგივე შეიძლება ითქვას უსაფრთხოების პრობლემებზე, კერძოდ, ბირთვული გაუვრცელებლობისა და ჩვეულებრივი შეიარაღების შემცირების საკითხები. როგორც მოგეხსენებათ პირველი წერილიდან, საქართველოს შეუძლია მხოლოდ ფორმალურად შეუერთდეს ამ ხელშეკრულებებს და შესაბამისად მისი ვალდებულება საერთაშორისო საზოგადოებისადმი ასევე ფორმალურია, თუმცა ჩვენი სწრაფვა რომ კავკასია ბირთვული იარაღისგან თავისუფალ ზონად გამოცხადდეს ეჭვის ქვეშ არ უნდა დადგეს. აშშ-ს მიერ საქართველოს დამოუკიდებლობის აღიარება, რა თქმა უნდა, გადაწყვეტდა ამ პრობლემებს. შეერთებული შტატებს, თავის მხრივ, მეტი შესაძლებლობა ექნებოდა  კავკასიის რეგიონში ჰუმანიტარულ და უსაფრთხოების ასპექტებზე გავლენის მოხდენის. ნება მომეცით აგრეთვე დაგარწმუნოთ, რომ ეს იქნება შიდა სტაბილურობის, ახლად ჩამოყალიბებული დემოკრატიული ინსტიტუტების და საქართველოს, დანარჩენი მსოფლიოსადმი ვალდებულებების, განმტკიცების გარანტია. ჩვენ, დასაშვებად მიგვაჩნია საქართველოში ამერიკელ დამკვირვებელთა გამოგზავნა, რომლებიც საკმარისად დიდი დროით დარჩებიან, რათა შეაფასონ რეალური სიტუაცია ზემოთ მოყვანილ სფეროებში. ნება მომეცით დაგარწმუნოთ, რომ ეს შესაძლებლობას მოგცემთ არ გქნოდეთ დამახინჯებული ინფორმაცია ჩვენს ქვეყანაზე, რომელსაც იმპერიული მედია და დღევანდელი საქართველოს ხელმძღვანელობის პოლიტიკური ოპონენტები თქვენ გაწვდიან.
თქვენო აღმატებულებავ, მე კვლავ ვიყენებ ამ შესაძლებლობას, რათა მოგიწვიოთ თქვენ, ან ადმინისტრაციისა და კონგრესის ნებისმიერი წარმომადგენელი, ნებისმიერი პრობლემის განსახილველად და ორმხირივი თანამშრომლობის განვითარების გზების დასაგეგმად.

header of idfi archive
The Letter of President of Georgia Zviad Gamsakhurdia to United States Secretary of State James Baker
02:55 PM - 20 March 2017
One of the main directions of IDFI is study of open archives and modern Georgian history. For this reason, IDFI cooperates with many of the world’s leading research institutions and scientific organizations. In 2010, IDFI’s partner organization the National Security Archives at George Washington University, on behalf of IDFI, requested declassification of documents kept in US archives concerning Georgian independence and following events. A part of these documents was published in articles IDFI - Confidential Documents on April 9 and IDFI - Classified Document on Georgia's Independence.
IDFI continues to publish declassified documents kept in US archives. This time, we are publishing a letter of the Georgian President Zviad Gamsakhurdia to US Secretary of State James Baker dated December 12, 1991. This letter is a response to the criticism expressed by the US towards President Gamsakhurdia. It is probably also a response to the US diplomatic protest note delivered to the permanent representative of Georgia in Moscow on November 23, 1991regarding the political situation in Georgia (arrest of opposition leaders and armed conflict in South Ossetia).
December 12, 1991
Your Excellency,
It is for the second time that the United States Embassy in Moscow answers the Republic of Georgia’s President Mr. Z. Gamsakhurdia’s address to you. We explain this by your utter engagement in searching the ways of peace in various regions of the world, and specifically, in the Near East. But we strongly believe that as a result of irreversible historical processes, your and the international attention will shift to the Caucasus region, geographically neighboring the Near East, where due to the long-lasting imperial policy we have no less tense and explosive situation.  The countries of the Caucasus region have already declared restoration of their state independence, and it is paradoxical that the imperial Center tries to act as a neutral arbiter between them. This is the Center whose disintegration the United States government so strongly resists. We deeply believe that no government or political leader can reverse this historical process.
In your letter it is noted that the United States government is pleased by the fact that the political situation in Georgia has calmed down and the threat of using the force has been greatly reduced.  Let me assure you that this was largely because of the ability of the Georgian government and the president, Mr. Z. Gamsakhkurdia, to conduct negotiations on the basis of compromise and dialogue with the armed opposition that has marched against the legitimate and democratically elected government, although authorities in any democratic country confront such elements with armed forces.
Wewould like to inform you that the Georgian authorities use the same peaceful approach to solve problems in the so-called South Ossetian region which usually appears in the list of accusations presented to Georgia.  The conflict, according to the Ossetians themselves, is political not ethnic one.  It is symptomatic that Ossetians do not protest against Georgian discrimination but strive to unite indigenous Georgian territory to the new Soviet Union or Russian Federation using their own and the Soviet armed forces for this purpose.  This contradicts the principle of unacceptability of forceful alterations of the present borders, stated in your letter.
Theletter   mentions Ossetians killed by Georgians, yet it says nothing about the Georgians who were killed, savagely tortured or maimed by the Ossetians; nothing is said about 20 thousand people who, thanksto the Ossetian extremists, became refugees in theirown country; nothing is said about the Georgianvillages Nikozi, Eredvi, etc., bombed by the Sovietarmy and about the Afghan tactics the Soviet internaltroops use against the peaceful Georgian population.In these circumstances, the Georgian population ofthe so-called South Ossetia (in reality Samachablo)has to defend their land and interests.  Although weagain repeat that we support a peaceful solution ofthe crisis.
As for your preoccupation with the opposition leaders, we would like to note that like other democratic nations, we in Georgia have legal parliamentary opposition. It has every possibility to express its own views that differ from the official ones, not only in the parliament but in the mass media as well.  On the other hand, the personsmentionedin the letter represent armed criminalgroups, that do not recognize the republic sconstitution and the government, refuse to registeras political parties, according to the law onpolitical parties.  It should not be disputable that our position is analogous to that of any government of a democratic country. Mrs. G. Chanturia and G. Khaindrava were detained not for their political views but for organizing mass disturbances and causing armed excesses, considered everywhere as criminal acts (several people died as a result of the attacks on state institutions organized by these persons).
We should like to inform you that events in the Soviet Union unfold according to a more or less similar scenario.  In reality this means activation of those ethnic and political time bombs that the empire had placed in the republics. Unfortunately, we have to mention again that Georgia was the first Soviet republic to hold the first democratic, multi-party elections and form democratic state institutions.  It is clear, from the above mentioned, that connection of your demands with the objective reality of Georgia is not adequate.
It is unfortunate that your attempt to influence Georgia economically are identical of the Center and the so-called Democratic Russia, which can not relinquish imperial ambitions.
And finally, we believe that the shortest way to solve all the mentioned problems is to recognize Georgia as the subject of international law, which means inevitable realization of the principles of the Helsinki Final Act, the Universal Declaration of Human Rights, and the Paris Charter in Georgia. The same can be said about the problems of security, namely, the questions of nuclear non-proliferation and reduction of the conventional arms.  As you well know from the first letter, Georgia can only formally join these treaties, and thus its responsibility towards the international community is also formal, although our aspirations to declare the Caucasus region nuclear free zone should not raise doubts. The U.S. recognition of the Georgian independence, of course, would solve all these problems.  The United States, on its part, would have considerably greater opportunity to influence the Caucasus region in humanitarian aspects as well as security wise. Let me also assure you that it will be a guarantee for strengthening the internal stability, the newly formed democratic institutions and Georgia’s responsibility to the rest of the world.  We think it is acceptable to send to Georgia American observers who will stay for a sufficiently long time to assess the real situation in the above mentioned spheres. Let me assure you that this will enable you not to have distorted information about our country which the imperial media and the political opponents of the present Georgian leadership supply you with.
Your Excellency, I am again using this opportunity and invite you, or any representatives of the Administration, or the Congress, to discuss any problems and plan the ways of developing the mutual cooperation.